Info o dílnách

Práh jižní Morava poskytuje dospívajícím a dospělým se závažným duševním onemocněním z Jihomoravského kraje pomoc a podporu při jejich začleňování do běžného života.
Našim klientům pomáháme překonávat problémy související s duševním onemocněním v základních životních oblastech: práce, samostatné bydlení, vzdělávání, péči o zdraví, mezilidské, rodinné a partnerské vztahy, využití volného času a dalších.
Pomáháme prosazovat a hájit práva lidí s duševním onemocněním a zlepšujeme vztah veřejnosti k lidem s duševním onemocněním.

Jsme pevnou součástí systému poskytovatelů sociálně-zdravotnických služeb Města Brna a Jihomoravského kraje. Intenzivně spolupracujeme s Psychiatrickou klinikou FN Brno Bohunice, Psychiatrickou nemocnicí Brno Černovice, Psychiatrickým oddělením Vojenské nemocnice, s mnoha ambulantními psychiatry a psychology. Úspěšně realizujeme projekty financované z fondů EU. Naše služby jsou vysoce hodnocené. V minulých letech jsme zrekonstruovali bývalou školní budovu na Tuřanské 12 v Brně a adaptovali ji pro chráněné bydlení a potřeby terapeutické a pracovně-terapeutické práce. V roce 2005 jsme otevřeli úspěšnou tréninkovou kavárnu Café Práh v Galerii Vaňkovka.  V několiak okresech Jihomoravského kraje úspěšně působí náš terénní tým. Chráněné dílny Práh jižní Morava vyrábí konkurenceschopné výrobky.

Pomohli jsme mnoha našim klientům nacházet a udržet zaměstnání na trhu práce. Významně se podílíme na destigmatizaci duševního onemocnění v Brně, například Měsícem Bláznovství a Dny duševního zdraví s velmi navštěvovanou anonymní poradnou.

Sociálně terapeutická dílna umožňuje realizaci lidem s duševním onemocněním v rámci jejich pracovní a kreativní terapie. V současné době k nám dochází přibližně 40 klientů, se kterými pracuje 7 sociálních pracovníků. Klademe důraz na kvalitu, ale také originalitu, díky které se mohou naši klienti svobodně vyjádřit.

Kromě šitých hraček a vitráží vytvořených technikou tiffany u nás najdete také výrobky ze dřeva, keramiky a  papíru. Vybrat si můžete z nejrůznějších dárkových předmětů, her, přáníček, diářů a mnoha dalších originálních předmětů. Naší specialitou jsou chytré hračky a pomůcky inspirované výukovou metodou Montessori.

Díky nákupu našich výrobků, podpoříte naši činnost a umožníte nám v ní pokračovat. www.prah-brno.cz

 


Chráněná dílna Třebíčsko

 Myšlenka na vznik chráněné dílny se datuje k roku 2013. V naší rodinné firmě Brabec velkoobchod, která byla založena již v roce 1991, jsme zaměstnávali jednoho pracovníka se zdravotním znevýhodněním, díky němuž přišel nápad založení chráněné dílny. Lidé s handicapem mají velice málo pracovních příležitostí, kde by se mohli plnohodnotně zapojit do pracovního procesu a tím i více do běžného života. Díky velkoobchodu mohlo několik nových pracovních míst vzniknout.


Chráněná dílna byla založena v roce 2014 a v současné době zaměstnáváme 100 osob OZP/OZZ. Zaměstnanci pracují jak pro firmu Brabec velkoobchod s.r.o., tak pro Logistické centrum Třebíč a sama CHD se specializuje na dovoz, zpracování, balení a distribuci širokého sortimentu ořechů.
Od počátku naší činnosti si zakládáme na přátelském a profesionálním přístupu k našim zákazníkům, výhodných cenách a především pozitivnímu dopadu na společnost v našem blízkém okolí.

 • jsme chráněná dílna
 • nákupem našich výrobků podporujete zaměstnávání hendikepovaných lidí
 • jsme přímí dovozci surovin z celého světa
 • suroviny prochází přísnou jakostní kontrolou
 • podpoříte dobrou věc a ještě si pochutnáte

www.chdtrebic.cz


 

Pure Harmony

 V roce 2019 jsme si řekli, že bychom chtěli spojit dva zdánlivě vzdálené světy -sociální podnikání a
lásku ke kosmetice.

Dali jsme tedy život naší značce Pure Harmony, která vznikla na jižní Moravě v Miroslavi u
Znojma. Založili jsme zde chráněnou dílnu, která zaměstnává osoby s handicapem a společně s
nimi vyrábíme českou přírodní kosmetiku.

Jaké suroviny používáme?

Všechny dodavatele surovin, které používáme při výrobě kosmetiky, osobně známe. Ať už se jedná
o zemědělce, od kterých odebíráme bylinky a nebo třeba výrobce obalových materiálů. Tak
můžeme osobně zaručit kvalitu jednotlivých surovin a zároveň podpořit další české společnosti.
Našimi základními ingrediencemi pro výrobu je heřmánek pravý, damašské růže a levandule
lékařská - kterou pěstujeme v Klentnici nedaleko Mikulova.

Co najdete v našem sortimentu?

 • Šumivé bomby - plné voňavých esenciálních olejů, pečujícího bílého jílu s bohatou vůní bylinek
 • Koupelové soli - z vysoce ceněné soli z Mrtvého Moře, která obsahuje až 50 % minerálních látek
 • Květové vody - bez konzervantů, jen čistá příroda. Přivoňte si sami... ( jakmile začnete používat,
  doporučujeme uchovávat v ledničce, nevystavovat slunci a vysokým teplotám)
 • Čisticí hygienický sprej na ruce - bohatý na zvláčňující glycerin a esenciální olej z levandule
  lékařské
 • Esenciální olej z levandule lékařské - z levandule pěstované tradičním způsobem, bez použití
  konvenčních zemědělských prostředků

www.pureharmony.cz


 

PRAŽÍRNA DRAHONICE

KÁVA, KTERÁ POMÁHÁ“

Proč naše káva pomáhá?

Protože Vám chceme nabízet surovinu pro přípravu výjimečného nápoje, jsou zrnka, která u nás s láskou pražíme, pečlivě vybírána jen z těch nejlepších kávových oblastí.

Káva Café MARTIN je vyráběna ze zelené kávy dovážené z vybraných plantáží v jižní Americe a Asii. Zelená kávová zrna jsou pečlivě pražena v sociálním podniku „Pražírna Drahonice“ v jihočeských Drahonicích, která je součástí sítě tréninkových a chráněných pracovišť Organizace Centrum MARTIN o.p.s., zaměřené na podporu a vzdělávání mladých lidí s mentálním a kombinovaným postižením.

Pražená káva je dodávána v praktických baleních (100g, 250g, 500g, 1000g) a je balena v třívrstvých zavařených sáčcích zaručujících dlouhou čerstvost upražené kávy.

 www.prazirnadrahonice.cz


CHarita sv. alexandra 

Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy a Moravskoslezského kraje.

Chráněné dílny jsou pracoviště provozované právnickými a fyzickými osobami, vymezené na základě dohody s úřadem práce a přizpůsobené pro zaměstnávání osob se zdravotním znevýhodněním.

Základní podmínkou je zaměstnávat v chráněné dílně nejméně 50 % zdravotně znevýhodněných zaměstnanců.

Do chráněných dílen jsou zařazovány zejména takové osoby se zdravotním znevýhodněním, které mohou podávat jen zmenšený pracovní výkon a nelze je umístit na volných pracovních místech na trhu práce.

Zdravotně znevýhodněné osoby mají v současné době velice složité uplatnění na trhu práce. Je proto potěšitelné, že se Charitě sv. Alexandra daří plnit cíl poskytování pracovních příležitostí včetně individuálních doprovodných služeb a asistence sociálního pracovníka osobám zdravotně znevýhodněným a to v prostředí speciálně tomu uzpůsobeném.

Zakoupením jakéhokoliv výrobku z našich chráněných dílen:

 • Získáte kvalitní český výrobek za dobrou cenu;
 • Podpoříte charitní dílo a tím současně pomůžete širokému okruhu našich sociálně potřebných spoluobčanů i našich zaměstnanců z řad zdravotně znevýhodněných;
 • Získáte možnost využít náhradního plnění. 

Čím se lišíme od ostatních výrobců:

 • flexibilní reakcí na požadavek zákazníka, včetně výtvarného zpracování;
 • malosériovostí zakázek;
 • seriózním přístupem k zákazníkovi;
 • vyřízením objednávky ve špičkové kvalitě
Zakoupením výrobků chráněných dílen podporujete zaměstnávání handicapovaných osob.

www.charita-sv-alexandra.cz


 

 

Sociálně terapeutická díla VKCI Vsetín

Záleží nám na tom, aby lidé s postižením vedli plnohodnotný život, a proto jsme před více než deseti lety založili naši dílnu. Jde nám o to, aby se naši klienti formou pracovní terapie manuálně, duševně i fyzicky rozvíjeli. Třeba i proto, aby si našli zaměstnání a více se osamostatnili.

V současné době do dílny dochází přes dvě desítky klientů s různými druhy mentálního, tělesného, duševního či kombinovaného postižení. Obecně považujeme za přínosné provozovat dílnu pro takto širokou cílovou skupinu. Klienti se tak vzájemně učí pochopení a toleranci. Poznávají, že na problémy nejsou sami.

Před dvěma lety se cílová skupina rozšířila o klienty s poruchou autistického spektra. Díky kvalitnímu vzdělávání např. pomocí videotréninků jsme schopni smysluplně pracovat i s lidmi s tímto handicapem.

Pod rukama našich šikovných klientů vzniká keramika, proutěné a drátkované dekorace, papírová přáníčka, šité výrobky apod.

 

www.vkci.cz


 

Posláním organizace PIAFA z. ú. je pomoc zdravotně postiženým či sociálně znevýhodněným osobám při zkvalitňování jejich života a začleňování do společnosti. Toto poslání naplňujeme prostřednictvím činností a poskytovaných služeb.


Působnost 
naší organizace je celostátní, s významným podílem regionálních aktivit - Jihomoravský kraj, Vyškovsko. Naše organizace je také aktivně zapojena do komunitního plánování na Vyškovsku.

Tým PIAFA Vyškov, z. ú. tvoří 26 zaměstnanců, 12 koní, 10 psů a jeden klaun, kteří se ročně věnují více než pěti stům dětem i dospělým osobám se zdravotním či sociálním znevýhodněním a jejich rodinám.
 
ČINNOSTI ORGANIZACE:
 
 • poskytování sociálních a zdravotních služeb ve smyslu ucelené rehabilitace
 • zlepšení kvality života zdravotně a sociálně znevýhodněných osob a jejich rodin
 •  vzdělávání a podpora informovanosti laické a odborné veřejnosti v oblasti sociálně zdravotních služeb a neziskového sektoru
 •  chov a využívání zvířat odborných metodách sociální, pedagogické a zdravotní péče i v oblasti volnočasových a sportovních aktivit

 • organizování integračních aktivit pro osoby zdravé i znevýhodněné
 •  organizování programů pro děti a mládež v oblasti prevence sociálně negativních jevů
 •  poskytování podpory žákům, studentům i dospělým osobám v oblasti praktického vzdělávání a dobrovolnictví
 •  zajišťování různých aktivit směřujících k popularizaci neziskového sektoru a jeho financování
 •  realizace aktivit vedoucích ke zlepšení komunitního života a meziresortní spolupráce v regionu

 •  spolupráce s jinými organizacemi, orgány institucemi i fyzickými osobami na národními i mezinárodní úrovni v oblasti poskytování služeb, vzdělávání, popularizaci i zajištění finančních prostředků pro realizaci činností PIAFA Vyškov, z. ú.
 

Benediktus je komunita lidí s mentálním postižením a bez něj, kteří žijí každodenní život ve vzájemném společenství. Skrze vztahy založené na důvěře v Boha se snažíme nacházet jedinečnost každého člověka a žít život v jeho plnosti

Co děláme

Tvoříme komunitu, ve které žijí a pracují nejen lidé s mentálním postižením, což prakticky znamená:

 1. poskytujeme sociální služby
  • centrum denních služeb, která rozvíjí člověka s mentálním postižením a zapojuje jej do běžného a života společnosti
  • sociálně terapeutické dílny (kulturní a tkalcovská s kapelou BeneBend, dílna přírodních produktů), ve kterých lidé s mentálním postižením získávají pracovní návyky a dovednosti, aby se uplatnili na trhu práce
  • chráněné bydlení, ve kterém lidem s postižením pomáháme využívat svých přirozených možností a schopností, zapojit se do běžného života a prožívat pocit vlastní hodnoty
 2. vytváříme chráněná pracovní místa pro lidi se změněnou pracovní schopností, zejména pro lidi s mentálním postižením:
  • dílna keramická, ve které vyrábíme hrnky, máslenky, anděly, hodiny, společenské hry, …
  • dílna údržbová, ve které provádíme údržbové a drobné stavební práce pro veřejnost a pro vlastní potřeby
  • dílna přírodních produktů, kde sušíme ovoce, zeleninu a byliny v tradiční roubené sušírně, dále děláme vazby a věnce  a staráme se o zahradu a sad
 3. obnovujeme místní kulturní a duchovní dědictví:
  • pořádáme akce pro veřejnost (Svatoanenská pouť, Svatováclavské slavnosti, Advent, Pašije, koncerty)
  • děláme ukázky řemeslné výroby (tkaní, keramika, plstění,…)
  • rekonstruujeme historické budovy (fara, lázně(aperát), pekárna, kostel sv. Anny) a postupně je zabydlujeme a využíváme pro naši činnost
 

­ARKADIE, o.p.s.

 

Posláním společnosti Arkadie je podpora důstojného, plnohodnotného života dětí a dospělých se zdravotním znevýhodněním, v jejich přirozeném prostředí, ve spolupráci s rodinou, na území Ústeckého kraje.

Nevnímáme člověka s mentálním postižením jako dítě, ale respektujeme jeho fyziologický a psychologický vývoj, který již dosáhl fáze dospělosti. Naším přístupem se snažíme dát lidem s postižením přiměřenou míru zodpovědnosti sami za sebe, za své jednání, učíme je samostatnému rozhodování, přiměřeně jejich mentálním možnostem je seznamujeme s právy a povinnostmi, které jsou pro zdravého člověka přirozenou součástí života.

Chráněné dílny

Když první absolventi opouštěli v roce 1997 praktickou školu, bylo pro ně prakticky nemožné na Teplicku, zatíženém jednou z nejvyšších nezaměstnaností v republice, zajistit zaměstnání. Proto zahajuje Arkadie již na počátku roku 1998 provoz první chráněné dílny (v Rovné ulici v Teplicích - Proseticích) zprvu se šesti pracovními místy. Dnes pracuje ve čtyřech dílnách, z nichž dvě jsou mimo Teplice (v Krupce vznikla spolu se stacionářem v roce 2001v Úpořinách, ve statku, který zrekonstruoval a dal k dispozici teplický podnikatel, byl zahájen provoz v roce 2006), na 90 spoluobčanů se zdravotním postižením. 

  Vedle keramiky, která je nosným programem dílen se vyrábějí svíčky, dílny kooperují s průmyslovými podniky při kompletačních pracích, součástí dílen je také prádelna. Při všech provozech chráněných dílen pracují i dílny sociálně terapeutické, připravující absolventy speciálních škol, či jiné zájemce se zdravotním postižením pro budoucí pracovní uplatnění.
             Charakter chráněných dílen (zaměstnávání osob se zdravotním znevýhodněním na trhu práce) má i další provoz- obchůdek, který v Teplicích prodává výrobky chráněných dílen.  
             Chráněné dílny zároveň umožňují, praxe a exkurze studentů odborných škol, kteří zde získávají zkušenosti pro svou budoucí práci s lidmi se zdravotním postižením (sociálně správní školy, studium ergoterapie či speciální pedagogiky atd.) 

www.arkadie.cz


 

Historie firmy LODOS

V roce 1923 založili dědové dnešních majitelů Vincens a Josef Ouhrabkové firmu pod názvem BRATŘÍ OUHRABKOVÉ. Jejich snaha se hned od počátku upínala k tomu, aby se výrobky této nové firmy vyrovnaly i nejlepším zahraničním značkám. To se jí také podařilo. Výrobky pod názvem B.O. GARANTIE se staly v krátké době uznávanou prvotřídní značkou, mající nejlepší zvuk jak na domácím, tak i na evropském a zámořském trhu. Počáteční výroba dřevěných kávomlýnků byla rozšířena o cestovní mlýnky značky TRAMP a mlýnky na koření. Po druhé světové válce firma vyráběla padesát různých typů kávomlýnků a mlýnků na koření. Činnost firmy byla násilně zrušena v roce 1950 znárodňovacím dekretem a převedena pod nový státní podnik ORLICKÉ STROJÍRNY.

 

          15. října 1991 vnuci bratří Ouhrabků navázali na rodinnou tradici výroby kávomlýnků a mlýnků na koření založením firmy LODOS s.r.o (LOmnické DOmácí Strojky). Koncepce firmy je založena na další rozvoj a zvyšování kvality tradičních výrobků a podstatné rozšíření sortimentu o nové užitečné kuchyňské pomůcky. Výroba je doplněna o obchodní činnost s výrobky ze zahraničí, které vhodně doplňují vlastní výrobní program. Rozsáhlá investiční výstavba, nákup nových technologií zaručí další rozšiřování výroby a zvyšování kvality. Cílem majitelů společnosti je, aby značka LODOS dosáhla tak dobrého jména, jako B.O. GARANTIE zakladatelů firmy.


Střední škola F. D. Roosevelta Brno, příspěvková organizace

Křižíkova 1694/11 , Brno, 61200

Střední škola F. D. Roosevelta Brno je školou podle §16 odst. 9 školského zákona (speciální škola) a proto přijímá žáky s mentálním, tělesným, zrakovým nebo sluchovým handicapem, vadami řeči, vývojovými poruchami učení, vývojovými poruchami chování, souběžným postižením více vadami nebo autismem.

Zázemí školy:

66 letá tradice vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Škola působí v nové kompletně bezbariérové budově s moderním vybavením, nachází se v sousedství Centra Kociánka, kde žáci školy mohou využívat sociální služby, ubytování apod.

 
www.ssfdr.cz