Info o dílnách
Práh jižní Morava poskytuje dospívajícím a dospělým se závažným duševním onemocněním z Jihomoravského kraje pomoc a podporu při jejich začleňování do běžného života.
Našim klientům pomáháme překonávat problémy související s duševním onemocněním v základních životních oblastech: práce, samostatné bydlení, vzdělávání, péči o zdraví, mezilidské, rodinné a partnerské vztahy, využití volného času a dalších.
Pomáháme prosazovat a hájit práva lidí s duševním onemocněním a zlepšujeme vztah veřejnosti k lidem s duševním onemocněním.
Jsme pevnou součástí systému poskytovatelů sociálně-zdravotnických služeb Města Brna a Jihomoravského kraje. Intenzivně spolupracujeme s Psychiatrickou klinikou FN Brno Bohunice, Psychiatrickou nemocnicí Brno Černovice, Psychiatrickým oddělením Vojenské nemocnice, s mnoha ambulantními psychiatry a psychology. Úspěšně realizujeme projekty financované z fondů EU. Naše služby jsou vysoce hodnocené. V minulých letech jsme zrekonstruovali bývalou školní budovu na Tuřanské 12 v Brně a adaptovali ji pro chráněné bydlení a potřeby terapeutické a pracovně-terapeutické práce. V roce 2005 jsme otevřeli úspěšnou tréninkovou kavárnu Café Práh v Galerii Vaňkovka. V několiak okresech Jihomoravského kraje úspěšně působí náš terénní tým. Chráněné dílny Práh jižní Morava vyrábí konkurenceschopné výrobky.
Pomohli jsme mnoha našim klientům nacházet a udržet zaměstnání na trhu práce. Významně se podílíme na destigmatizaci duševního onemocnění v Brně, například Měsícem Bláznovství a Dny duševního zdraví s velmi navštěvovanou anonymní poradnou.
Sociálně terapeutická dílna umožňuje realizaci lidem s duševním onemocněním v rámci jejich pracovní a kreativní terapie. V současné době k nám dochází přibližně 40 klientů, se kterými pracuje 7 sociálních pracovníků. Klademe důraz na kvalitu, ale také originalitu, díky které se mohou naši klienti svobodně vyjádřit.
Kromě šitých hraček a vitráží vytvořených technikou tiffany u nás najdete také výrobky ze dřeva, keramiky a papíru. Vybrat si můžete z nejrůznějších dárkových předmětů, her, přáníček, diářů a mnoha dalších originálních předmětů. Naší specialitou jsou chytré hračky a pomůcky inspirované výukovou metodou Montessori.
Díky nákupu našich výrobků, podpoříte naši činnost a umožníte nám v ní pokračovat. www.prah-brno.cz
Chráněná dílna Třebíčsko
Myšlenka na vznik chráněné dílny se datuje k roku 2013. V naší rodinné firmě Brabec velkoobchod, která byla založena již v roce 1991, jsme zaměstnávali jednoho pracovníka se zdravotním znevýhodněním, díky němuž přišel nápad založení chráněné dílny. Lidé s handicapem mají velice málo pracovních příležitostí, kde by se mohli plnohodnotně zapojit do pracovního procesu a tím i více do běžného života. Díky velkoobchodu mohlo několik nových pracovních míst vzniknout.
Chráněná dílna byla založena v roce 2014 a v současné době zaměstnáváme 100 osob OZP/OZZ. Zaměstnanci pracují jak pro firmu Brabec velkoobchod s.r.o., tak pro Logistické centrum Třebíč a sama CHD se specializuje na dovoz, zpracování, balení a distribuci širokého sortimentu ořechů.
Od počátku naší činnosti si zakládáme na přátelském a profesionálním přístupu k našim zákazníkům, výhodných cenách a především pozitivnímu dopadu na společnost v našem blízkém okolí.
- jsme chráněná dílna
- nákupem našich výrobků podporujete zaměstnávání hendikepovaných lidí
- jsme přímí dovozci surovin z celého světa
- suroviny prochází přísnou jakostní kontrolou
- podpoříte dobrou věc a ještě si pochutnáte
Pure Harmony
V roce 2019 jsme si řekli, že bychom chtěli spojit dva zdánlivě vzdálené světy -sociální podnikání a
lásku ke kosmetice.
Dali jsme tedy život naší značce Pure Harmony, která vznikla na jižní Moravě v Miroslavi u
Znojma. Založili jsme zde chráněnou dílnu, která zaměstnává osoby s handicapem a společně s
nimi vyrábíme českou přírodní kosmetiku.
Jaké suroviny používáme?
Všechny dodavatele surovin, které používáme při výrobě kosmetiky, osobně známe. Ať už se jedná
o zemědělce, od kterých odebíráme bylinky a nebo třeba výrobce obalových materiálů. Tak
můžeme osobně zaručit kvalitu jednotlivých surovin a zároveň podpořit další české společnosti.
Našimi základními ingrediencemi pro výrobu je heřmánek pravý, damašské růže a levandule
lékařská - kterou pěstujeme v Klentnici nedaleko Mikulova.
Co najdete v našem sortimentu?
- Šumivé bomby - plné voňavých esenciálních olejů, pečujícího bílého jílu s bohatou vůní bylinek
- Koupelové soli - z vysoce ceněné soli z Mrtvého Moře, která obsahuje až 50 % minerálních látek
- Květové vody - bez konzervantů, jen čistá příroda. Přivoňte si sami... ( jakmile začnete používat,
doporučujeme uchovávat v ledničce, nevystavovat slunci a vysokým teplotám) - Čisticí hygienický sprej na ruce - bohatý na zvláčňující glycerin a esenciální olej z levandule
lékařské - Esenciální olej z levandule lékařské - z levandule pěstované tradičním způsobem, bez použití
konvenčních zemědělských prostředků
PRAŽÍRNA DRAHONICE
KÁVA, KTERÁ POMÁHÁ“
Proč naše káva pomáhá?
Protože Vám chceme nabízet surovinu pro přípravu výjimečného nápoje, jsou zrnka, která u nás s láskou pražíme, pečlivě vybírána jen z těch nejlepších kávových oblastí.
Káva Café MARTIN je vyráběna ze zelené kávy dovážené z vybraných plantáží v jižní Americe a Asii. Zelená kávová zrna jsou pečlivě pražena v sociálním podniku „Pražírna Drahonice“ v jihočeských Drahonicích, která je součástí sítě tréninkových a chráněných pracovišť Organizace Centrum MARTIN o.p.s., zaměřené na podporu a vzdělávání mladých lidí s mentálním a kombinovaným postižením.
Pražená káva je dodávána v praktických baleních (100g, 250g, 500g, 1000g) a je balena v třívrstvých zavařených sáčcích zaručujících dlouhou čerstvost upražené kávy.
CHarita sv. alexandra
Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy a Moravskoslezského kraje.
Chráněné dílny jsou pracoviště provozované právnickými a fyzickými osobami, vymezené na základě dohody s úřadem práce a přizpůsobené pro zaměstnávání osob se zdravotním znevýhodněním.
Základní podmínkou je zaměstnávat v chráněné dílně nejméně 50 % zdravotně znevýhodněných zaměstnanců.
Do chráněných dílen jsou zařazovány zejména takové osoby se zdravotním znevýhodněním, které mohou podávat jen zmenšený pracovní výkon a nelze je umístit na volných pracovních místech na trhu práce.
Zdravotně znevýhodněné osoby mají v současné době velice složité uplatnění na trhu práce. Je proto potěšitelné, že se Charitě sv. Alexandra daří plnit cíl poskytování pracovních příležitostí včetně individuálních doprovodných služeb a asistence sociálního pracovníka osobám zdravotně znevýhodněným a to v prostředí speciálně tomu uzpůsobeném.
Zakoupením jakéhokoliv výrobku z našich chráněných dílen:
- Získáte kvalitní český výrobek za dobrou cenu;
- Podpoříte charitní dílo a tím současně pomůžete širokému okruhu našich sociálně potřebných spoluobčanů i našich zaměstnanců z řad zdravotně znevýhodněných;
- Získáte možnost využít náhradního plnění.
Čím se lišíme od ostatních výrobců:
- flexibilní reakcí na požadavek zákazníka, včetně výtvarného zpracování;
- malosériovostí zakázek;
- seriózním přístupem k zákazníkovi;
- vyřízením objednávky ve špičkové kvalitě
Zakoupením výrobků chráněných dílen podporujete zaměstnávání handicapovaných osob.
Sociálně terapeutická díla VKCI Vsetín
Záleží nám na tom, aby lidé s postižením vedli plnohodnotný život, a proto jsme před více než deseti lety založili naši dílnu. Jde nám o to, aby se naši klienti formou pracovní terapie manuálně, duševně i fyzicky rozvíjeli. Třeba i proto, aby si našli zaměstnání a více se osamostatnili.
V současné době do dílny dochází přes dvě desítky klientů s různými druhy mentálního, tělesného, duševního či kombinovaného postižení. Obecně považujeme za přínosné provozovat dílnu pro takto širokou cílovou skupinu. Klienti se tak vzájemně učí pochopení a toleranci. Poznávají, že na problémy nejsou sami.
Před dvěma lety se cílová skupina rozšířila o klienty s poruchou autistického spektra. Díky kvalitnímu vzdělávání např. pomocí videotréninků jsme schopni smysluplně pracovat i s lidmi s tímto handicapem.
Pod rukama našich šikovných klientů vzniká keramika, proutěné a drátkované dekorace, papírová přáníčka, šité výrobky apod.
Posláním organizace PIAFA z. ú. je pomoc zdravotně postiženým či sociálně znevýhodněným osobám při zkvalitňování jejich života a začleňování do společnosti. Toto poslání naplňujeme prostřednictvím činností a poskytovaných služeb.
Působnost naší organizace je celostátní, s významným podílem regionálních aktivit - Jihomoravský kraj, Vyškovsko. Naše organizace je také aktivně zapojena do komunitního plánování na Vyškovsku.
- poskytování sociálních a zdravotních služeb ve smyslu ucelené rehabilitace
- zlepšení kvality života zdravotně a sociálně znevýhodněných osob a jejich rodin
- vzdělávání a podpora informovanosti laické a odborné veřejnosti v oblasti sociálně zdravotních služeb a neziskového sektoru
- chov a využívání zvířat odborných metodách sociální, pedagogické a zdravotní péče i v oblasti volnočasových a sportovních aktivit
- organizování integračních aktivit pro osoby zdravé i znevýhodněné
- organizování programů pro děti a mládež v oblasti prevence sociálně negativních jevů
- poskytování podpory žákům, studentům i dospělým osobám v oblasti praktického vzdělávání a dobrovolnictví
- zajišťování různých aktivit směřujících k popularizaci neziskového sektoru a jeho financování
- realizace aktivit vedoucích ke zlepšení komunitního života a meziresortní spolupráce v regionu
- spolupráce s jinými organizacemi, orgány institucemi i fyzickými osobami na národními i mezinárodní úrovni v oblasti poskytování služeb, vzdělávání, popularizaci i zajištění finančních prostředků pro realizaci činností PIAFA Vyškov, z. ú.

Benediktus je komunita lidí s mentálním postižením a bez něj, kteří žijí každodenní život ve vzájemném společenství. Skrze vztahy založené na důvěře v Boha se snažíme nacházet jedinečnost každého člověka a žít život v jeho plnosti
Co děláme
Tvoříme komunitu, ve které žijí a pracují nejen lidé s mentálním postižením, což prakticky znamená:
- poskytujeme sociální služby
- centrum denních služeb, která rozvíjí člověka s mentálním postižením a zapojuje jej do běžného a života společnosti
- sociálně terapeutické dílny (kulturní a tkalcovská s kapelou BeneBend, dílna přírodních produktů), ve kterých lidé s mentálním postižením získávají pracovní návyky a dovednosti, aby se uplatnili na trhu práce
- chráněné bydlení, ve kterém lidem s postižením pomáháme využívat svých přirozených možností a schopností, zapojit se do běžného života a prožívat pocit vlastní hodnoty
- vytváříme chráněná pracovní místa pro lidi se změněnou pracovní schopností, zejména pro lidi s mentálním postižením:
- dílna keramická, ve které vyrábíme hrnky, máslenky, anděly, hodiny, společenské hry, …
- dílna údržbová, ve které provádíme údržbové a drobné stavební práce pro veřejnost a pro vlastní potřeby
- dílna přírodních produktů, kde sušíme ovoce, zeleninu a byliny v tradiční roubené sušírně, dále děláme vazby a věnce a staráme se o zahradu a sad
- obnovujeme místní kulturní a duchovní dědictví:
- pořádáme akce pro veřejnost (Svatoanenská pouť, Svatováclavské slavnosti, Advent, Pašije, koncerty)
- děláme ukázky řemeslné výroby (tkaní, keramika, plstění,…)
- rekonstruujeme historické budovy (fara, lázně(aperát), pekárna, kostel sv. Anny) a postupně je zabydlujeme a využíváme pro naši činnost
ARKADIE, o.p.s.
Posláním společnosti Arkadie je podpora důstojného, plnohodnotného života dětí a dospělých se zdravotním znevýhodněním, v jejich přirozeném prostředí, ve spolupráci s rodinou, na území Ústeckého kraje.
Nevnímáme člověka s mentálním postižením jako dítě, ale respektujeme jeho fyziologický a psychologický vývoj, který již dosáhl fáze dospělosti. Naším přístupem se snažíme dát lidem s postižením přiměřenou míru zodpovědnosti sami za sebe, za své jednání, učíme je samostatnému rozhodování, přiměřeně jejich mentálním možnostem je seznamujeme s právy a povinnostmi, které jsou pro zdravého člověka přirozenou součástí života.
Chráněné dílny
Když první absolventi opouštěli v roce 1997 praktickou školu, bylo pro ně prakticky nemožné na Teplicku, zatíženém jednou z nejvyšších nezaměstnaností v republice, zajistit zaměstnání. Proto zahajuje Arkadie již na počátku roku 1998 provoz první chráněné dílny (v Rovné ulici v Teplicích - Proseticích) zprvu se šesti pracovními místy. Dnes pracuje ve čtyřech dílnách, z nichž dvě jsou mimo Teplice (v Krupce vznikla spolu se stacionářem v roce 2001, v Úpořinách, ve statku, který zrekonstruoval a dal k dispozici teplický podnikatel, byl zahájen provoz v roce 2006), na 90 spoluobčanů se zdravotním postižením.
Vedle keramiky, která je nosným programem dílen se vyrábějí svíčky, dílny kooperují s průmyslovými podniky při kompletačních pracích, součástí dílen je také prádelna. Při všech provozech chráněných dílen pracují i dílny sociálně terapeutické, připravující absolventy speciálních škol, či jiné zájemce se zdravotním postižením pro budoucí pracovní uplatnění.
Charakter chráněných dílen (zaměstnávání osob se zdravotním znevýhodněním na trhu práce) má i další provoz- obchůdek, který v Teplicích prodává výrobky chráněných dílen.
Chráněné dílny zároveň umožňují, praxe a exkurze studentů odborných škol, kteří zde získávají zkušenosti pro svou budoucí práci s lidmi se zdravotním postižením (sociálně správní školy, studium ergoterapie či speciální pedagogiky atd.)
Historie firmy LODOS
V roce 1923 založili dědové dnešních majitelů Vincens a Josef Ouhrabkové firmu pod názvem BRATŘÍ OUHRABKOVÉ. Jejich snaha se hned od počátku upínala k tomu, aby se výrobky této nové firmy vyrovnaly i nejlepším zahraničním značkám. To se jí také podařilo. Výrobky pod názvem B.O. GARANTIE se staly v krátké době uznávanou prvotřídní značkou, mající nejlepší zvuk jak na domácím, tak i na evropském a zámořském trhu. Počáteční výroba dřevěných kávomlýnků byla rozšířena o cestovní mlýnky značky TRAMP a mlýnky na koření. Po druhé světové válce firma vyráběla padesát různých typů kávomlýnků a mlýnků na koření. Činnost firmy byla násilně zrušena v roce 1950 znárodňovacím dekretem a převedena pod nový státní podnik ORLICKÉ STROJÍRNY.
15. října 1991 vnuci bratří Ouhrabků navázali na rodinnou tradici výroby kávomlýnků a mlýnků na koření založením firmy LODOS s.r.o (LOmnické DOmácí Strojky). Koncepce firmy je založena na další rozvoj a zvyšování kvality tradičních výrobků a podstatné rozšíření sortimentu o nové užitečné kuchyňské pomůcky. Výroba je doplněna o obchodní činnost s výrobky ze zahraničí, které vhodně doplňují vlastní výrobní program. Rozsáhlá investiční výstavba, nákup nových technologií zaručí další rozšiřování výroby a zvyšování kvality. Cílem majitelů společnosti je, aby značka LODOS dosáhla tak dobrého jména, jako B.O. GARANTIE zakladatelů firmy.
Střední škola F. D. Roosevelta Brno, příspěvková organizace
Křižíkova 1694/11 , Brno, 61200
Střední škola F. D. Roosevelta Brno je školou podle §16 odst. 9 školského zákona (speciální škola) a proto přijímá žáky s mentálním, tělesným, zrakovým nebo sluchovým handicapem, vadami řeči, vývojovými poruchami učení, vývojovými poruchami chování, souběžným postižením více vadami nebo autismem.
Zázemí školy:
66 letá tradice vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Škola působí v nové kompletně bezbariérové budově s moderním vybavením, nachází se v sousedství Centra Kociánka, kde žáci školy mohou využívat sociální služby, ubytování apod.