+420 604 119 678 Po - pá 8 - 17 hod

JAK TO DĚLÁME

Recyklujeme a upcyklujeme s láskou a skoro vše co dostaneme pod ruce 

      Miluji originalitu, jedinečnost, výjimečnost i odlišnost v každém ručně vyrobeném výrobku ♥ Kup Kus♥ D.A.


Udržitelný design

 
 Udržitelný design (nazývaný také sustainable design, ekodesign, environmental design) je přístup k vývoji výrobku v souladu s principy ekonomické, sociální a ekologické udržitelnosti. Pojem „udržitelný design“ označuje komplexní soubor řešení, postupů a technologií, které umožňují navrhovat, vyvíjet a vyrábět produkty s minimálním dopadem na životní prostředí. Je důležité upozornit, že slovo design má v angličtině mnohem širší význam než v češtině a v tomto kontextu znamená spíše vývoj, návrh a vlastní konstruování výrobku.
 
Udržitelná móda spadá pod udržitelný design a je zároveň protipólem takzvané fast fashion - rychlé módy[1], která je typická pro svou nadprodukci a dopad výroby na životní prostředí. Oproti fast fashion cílí udržitelná móda při výrobě na dodržení ekologické, sociální a ekonomické udržitelnosti. Udržitelně vyrobené oblečení, obuv či doplňky nejsnadněji poznáte podle certifikací jako jsou GOTS (Global Organic Textile Standard) či Fair Trade.[2]

wikipedie


Co s nepoužitelnými džínami?

 Víme, že riflovina není zrovna ideální materiál. Bez ohledu na to, jak je praktický a oblíbený. Riflovina (nebo džínovina, chcete-li) je jedním z nejvíce používaných materiálů v globálním textilním průmyslu. Správně by se tomuto materiálu mělo říkat denim. Prapůvod používání tohoto materiálu směřuje kamsi do 17. století. Ovšem my známe džínovinu až díky praktickému vynálezu pana Strausse, který použil k materiálu dováženému z Francie zpevňující nýty, čímž vymslel geniální pracovní oděv, který nosíme my. A to nejen do práce. Vyrábí se z bavlny, která je barvena syntetickým indigem a dále se chemicky upravuje. Mnohdy je používán i chlór. A spotřebuje se enormní množství vody. Jinak řečeno výroba denimu není ekologická ani co by se za nehet vešlo. A vezmeme-li v potaz, že se tento materiál vyrábí v chudých zemích, kde jsou čističky vody – a vůbec zajištění environmentálně snesitelné výroby – kategorií sci-fi, máme co do činění s materiálem, který je vším, jen ne takzvaně udržitelným.

Jelikož recyklace v pravém slova smyslu textilu neexistuje a textilní průmysl principy odpovědnosti za své produkty blahosklonně přehlíží, je dobré vědět, že i s tímto materiálem lze dále pracovat. I když zatím jen v malém – někde se začít musí, že?


UPCYKLACE MŮŽE BÝT MATERIÁLOVÝ ZDROJ BUDOUCNOSTI

Rozdíl mezi upcyklací a standardní výrobou je v používaných materiálech. Standardní výrobní procesy většinou vyžadují nové suroviny. Ty je třeba někde získat. (Některé procesy dokáží využít i tzv. recyklátů.) Komerční výrobní proces pouze vytváří nové ekonomické hodnoty, které je možné skutečně zhodnotit až aktem samotného prodeje. Bez prodeje není komerční výroba nijak efektivní a představuje pouze zátěž. Hodnota produktu komerční výroby je měřitelná penězi, které za své produkty utrží. Ty pak uhradí i investice do nových materiálů. Jde o začarovaný kruh. Naopak principy upcyklace potřebu nových suroviny neobsahují, protože využívají již jednou vyrobených materiálů.

 • Upcyklace je svým způsobem postmoderní způsob uvažování, který je ve velkém rozporu s tím, jak je na materiální svět pohlíženo dnes.
 • Upcyklace je proces znovuvyužití materiálu, který má menší negativní dopad na životní prostředí, než má současná recyklace.
 • Upcyklace  nepracuje s odpady. Využívá materiály ještě před tím, než se odpady stanou.

zdroj:https://www.trideniodpadu.cz/upcyklace


RECYKLACE

JAK SE RECYKLUJE TEXTIL

Recyklace textilu je velmi komplikovaná. Ovšem není zcela nemožná. S neustále vzrůstajícím množstvím těchto materiálů je nejvyšší čas začít se zabývat recyklací textilu vážně. O snižování výroby a spotřeby textilu pravděpodobně řeč být nemůže. Bohužel.

Textil je ze všeho nejdříve potřeba vytřídit. K tomu slouží velké kovové kontejnery, jejichž síť se neustále rozrůstá. Do těchto kontejnerů je mimo textilu možné vhazovat i použitelnou obuv, funkční aktovky, kabelky, apod. To proto, že primárním cílem majitelů kontejnerů je nejen textil a oblečení shromažďovat, ale po vytřídění jej poslat znovu do oběhu prostřednictvím charit a obchodu s použitým textilem. Vše, co do kontejneru vhazujete, by mělo být v igelitových taškách nebo pytlích. Čisté. To z důvodu snadnějšího svozu a dalšího třídění.

Recyklace textilu se dělí na dvě základní kategorie 

 • Oblečení, které je ještě dál možné nosit - princip REUSE (znovupoužití) - se znovu pošle do oběhu prostřednictvím bazarů, charit a podobných systémů. Vyveze se do zahraničí.

 • Nenositelné oblečení a jiný odpadní textil, který se mechanicky downcykluje nebo likviduje. V konečném důsledku není od věci poznamenat, že takového textilu je až 60 %.

 • zdroj:https://www.trideniodpadu.cz/jak-se-recykluje-textil

​Jak to děláme My ?

Naší základní myšlenkou je použít materiál, který se tváří jako odpad, ale je stále kvalitní a využít vše co nabízí - látku, zipy, knoflíky, kapsy ... NEPLÝTVAT MATERIÁLEM

Upcyklujeme s láskou a skoro vše co dostaneme pod ruce: Co - rifle, trička, pásky, šaty, koženku, kabelky, kalhoty...

Naším stěžejním sortimentem jsou výrobky ze starých riflí a z nich dokážeme  vykouzlit nové krásné výrobky..

Jak ?

 • Rifle nakupujeme z třídírny oblečení TEXTIL ECO, která třídí pro charitativní účely (kontejnery na oblečení), k nám do dílny se rifle dostanou vyřazené, poškozené a určené k likvidaci. Rifle dostáváme i darem a za ně velice děkujeme ♥
 • Používáme k upcyklaci i vyřazené kabelky, trička, opasky ...
 • Rifle spotřebujeme k výrobě téměř celé: od opasku, zadních kapes, boční švy, nohavice, odstřižky využíváme k výplním. 
 • Pereme v eco pracích prášcích - dezinfikujeme eco prostředkem - další dezinfekcí je žehlení.
 • Rifle stříháme a začínáme tvořit nové výrobky k dalšímu využití - polotovary ke tvoření, kabelky, zástěry, polštáře, koberce ...
 • Design je ve finále pokaždé jiný jedinečný v různých odstínech barev

   

   

  UDRŽITELNÝ DESIGN - MÓDA

  MÁTE DOMA NEVYUŽITÉ RIFLE, ZÁVĚSY, POVLEČENÍ, ZBYTKY LÁTEK, NITÍ, ŠICÍCH POTŘEB, NEVYUŽITÉ - OPOTŘBENÉ KABELKY NEBO TAKZVANÝ ODPAD: ZBYTKY LÁTEK, KRAJEK, MOLITANU ATD...A JE VÁM LÍTO VĚCI JEN TAK VYHODIT, NEPLÝTVEJTE ♥ MY JE  RÁDI  ZUŽITKUJEME A VYTVOŘÍME NOVÉ POUŽITELNÉ VÝROBKY ♥

  JAK DAROVAT VĚCI?

  V obchůdku Kup Kus na Výstavní 9, 603 00 u Mendlova náměstí. Pondělí - Pá po domluvě : info@kupkus.cz nebo tel. 604 119 678.

  Pokud nemůžete do obchodů dorazit osobně, dary přijímáme i prostřednictvím Zásilkovny, Balíkovny. 

  Zásilkovna: Brno Vinotéka, Helenčina 976/1b

  Balíkovna: Brno SAZKA Potraviny Brněnka Žebětín, Křivánkovo náměstí 641/33a,

  příjemce Dana Antošová, tel. 604 119 678 , e-mail  info@kupkus.cz

   

  ZAKÁZKOVÁ PRODUKCE - UDRŽITELNÝ DESIGN - MÓDA

  Ateliér - dílna nabízí volnou kapacitu pro drobné zakázkové šití - dodejte vlastní tzv odpad (zbytky látek, koženky atd,) a my Vám z nich vyrobíme novou užitečnou věc NEPLÝTVÁME ♥

  Kompletační práce, skládání krabic i jiných produktů z různých materiálů, lepení...

  Máte-li zájem o nějakou specifickou službu, kontaktujte nás. Rádi vám realizaci zkalkulujeme.

 •  info@kupkus.cz, tel., 604 119 678

   

Proč nakupovat u nás?
 • Co kus to originál - upcyklace textilu.
 • Koupíte upcyklovaný kus - snoubí element ekologie, jedinečnosti a praktičnosti.
 • Používáme převážně k výrobě vyhozené rifle, textil - určené na skládku.
 • Upcyklovaný výrobek šetří navíc materiály a přispívá k cirkulární ekonomice.
 • Najdete u nás velký výběr výrobků nejen pro děti i dospělé, aktivní, hravé...
 • Získáte kvalitní český výrobek,  část výrobků se šije  i v chráněné dílně.
 • Vše je pro Vás vyrobeno ručně s potěšením a láskou.
 • U nás je vše skladem, větší množství nebo balení na dotaz.
 • Odesíláme co v nejkratším možném termínu.
 • Zajistíme, domluvíme výrobu přímo na míru i dárkové balení.
 • Šetříme přírodu, balíme do už použitého materiálu.

Jsem velice mile překvapená kolik se hlásí úžasných švadlenek, které se chtějí podílet v mé myšlence přetvářet použité, vyhozené, nechtěné rifle v krásné výrobky. I já se moc těším na  nové kreativní kousky ♥ D.A.

Stále se vyvíjíme a rozrůstáme ♥ děkujeme za podporu ♥

 

Kdo tvoří :

Dana Antošová

Kreativní šití a návrhy na design : Iva Hrubá

Kreativní šití : Jana Novotná

 

Chráněná šicí dílna Arkadie

Sociálně terapeutická dílna Práh